Българска фондация „Биоразнообразие“ (БФБ) оцени значението на акциите на Снежана Коцева и организираните от нея инициативи за почистване на находище на Български сърпец от обрастващи храсти при село Хаджидимитрово, община Свищов. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Мъж на 34 години с инициали В. Т. е починал в Центъра за психично здраве в Русе, съобщиха от Окръжната прокуратура в крайдунавския град. Днес от обвинението са образували досъдебно производство за случая.
Мъжът е бил с мярка за неотклонение „Задържане под стража“, наложена от Районен съд-Русе. Той е бил обвинен за извършени на блудствени действия с малолетно момиче на 12 години, извършени на 12 ноември.
От прокуратурата съобщиха тогава, че задържаният е криминално проявен. Имал е условна присъда "лишаване от свобода" за управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол през 2023 г. По искане на адвоката му и след случаи на буйство в Сектор „Арести“ – Русе, той е бил настанен в Центъра за психично здраве в Русе, където е починал на 18 ноември.
От прокуратурата добавиха, че в хода на разследването е бил извършен огл
Сезирал съм прокуратурата за извършване на проверка за цялата дейност по изграждане на довеждащия водопровод от яз. „Тича“ и подаването на питейна вода за нуждите на жителите на община Шумен, съобщи на пресконференция днес кметът на града проф. Христо Христов.
Той каза още, че е сезирал и Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) с искане цената на водата да бъде намалена за периода, през който, според информацията на Регионалната здравна инспекция в Шумен, водата бе с повишена мътност и от инспекцията препоръчваха да не се ползва за пиене и готвене.
"Моля да бъде извършена проверка за наличие на данни за извършени престъпления по смисъла на Наказателния кодекс от физически лица в лично качество или като представляващи съответни юридически лица в цялостната процедура по изграждане на новия довеждащ водопровод, второ – за наличие на да
В Кнежа ще отбележат 81 години от обявяването на селището за град, съобщават от общинската администрация.
Тържествата ще започнат на 22 ноември с представление на „Шекспирова бъркотия“. Спектакълът ще бъде представен от детско-юношеската театрална група „Шрих“ с ръководител Павлина Субашова.
Празничният 23 ноември ще започне в храм „Св. Троица“ с тържествен водосвет. След това ще се състои церемония по издигане на знамената и шествие до паметника на загиналите във войните граждани на града, където ще бъдат положени венци и цветя.
Концерт с участието на вокалните групи, мажоретните състави и клуба по спортни танци към Народно читалище „Борба-1896“ ще бъде финалът на тържественото отбелязване на 81-ата годишнина от обявяването на Кнежа за град.
С Постановление 10 на Министерски съвет от 23 ноември 1943 г.,
Изпълнителният директор на „Училищна Телерик Академия“ Петър Шарков връчи отличителен знак за устойчиво партньорство на зам.-кмета на община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова по време на церемония в София, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
С този приз организаторите отличават Община Стара Загора като устойчив партньор в развитието на дигиталното образование. Всички училища в общината имат достъп до образователните програми на buki.bg, за да повишават дигиталните умения на своите ученици, допълниха от пресцентъра.
„С постоянни и последователни дейности в партньорство с „Училищна Телерик Академия“ през последните две учебни години Община Стара Загора осигури безплатен достъп на всички ученици на територията на общината до 15 готови и изцяло разработени образователни програми, коит
Седмица на отворените врати за туберкулоза ще се състои от 9-и до 13 декември в Сливен. В рамките ще се извършват безплатни прегледи в специализирания кабинет на Отделението по пневмология и фтизиатрия, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Иван Селимински".
Всеки желаещ да се прегледа може да го направи от 8:00 до 12:00 часа в кабинета на ул. „Сергей Румянцев“ № 2, до сградата на Отделението за лечение на инфекциозни болести. Профилактичните прегледи дават възможност за предприемане на своевременни мерки за откриване и лечение на туберкулоза, включително и латентна инфекция.
Инициативата "Седмица на отворените врати" е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 - 2025 година.
МБАЛ „Д-р Иван Селимински" организира периодично безплатни прегледи за туберкулоза, а по
Снежана Коцева бе отличена с грамота в категорията „Активист за биоразнообразието и климата“ в Годишните награди за биоразнообразие и климат 2024 на БФБ.
В края на миналия месец, съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, за втора година Коцева, заедно със свои съмишленици организира „Пътешествия из Дунавските степи“ - акция за почистването от храсти в защитената местност "Находище на Български сърпец", намираща се в района на свищовското село. Доброволческата бригада за почистване на находище на български сърпец ще продължи също на 11 и 12 октомври 2024 г. в м. Смрадликата при Рибарници Хаджидимитрово, допълниха от общинския пресцентър.
В тазгодишното тринадесето издание на годишните награди за биоразнообразие и климат на БФБ бяха отличени природозащитни кампании, журналисти, активисти и представители на бизнеса и политиката, ангажирани с опазване на околната среда.
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка.
Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков.
Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български
Санданското дружество по водоснабдяване и канализация - "Увекс" ЕООД е в тежко финансово състояние, съобщи управителят Димитър Димитров. Причината е задължение в размер на 700 хиляди лева, което в момента дружеството погасява. "Когато постъпих на работа преди три години направих разчет на финансите в дружеството. Имахме натрупани задължения към Басейнова дирекция около 700 хиляди лева и общински съвет ни разреши да изтеглим кредит от 700 хиляди лева, с който погасихме задълженията към Басейнова дирекция. Имахме натрупани лихви около 80 хиляди лева, които сме изплатили вече. Половината и повечето от кредита също сме погасили. Тогава кръгозорът беше добър. Допреди две, три години се справяхме. Но в края на миналата година като направихме равносметка се оказа, че финансовото състояние на дружеството се влошава", обясни Димитров.
Той добави, че през 2010 г. е определена цена на вод
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви